Всі публікації

Способи стягнення/виплати аліментів на дитину

Автор: Попова Ирина  •  17 December 2016


Порядок розірвання шлюбу визначається Сімейним кодексом України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 110 Сімейного кодексу України (надалі – СК України), позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя.

Разом з тим, ч. 2 ст. 110 СК України визначено, що позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.

Однак, дана обставина не впливає на вимогу пов’язану зі сплатою або стягненням аліментів, адже підставою для стягнення або добровільної виплата аліментів є або ініціатива самого платника, або звернення за примусовим стягненням аліментів стороною, з якою проживає дитина.

Так, чинним законодавством України визначено вичерпний перелік засобів здійснення таких виплат:

  1. 1.      За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. (ч. 2 ст. 181 СК України);
  2. 2.      За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.(ч. 3 ст. 181 СК України);
  3. 3.      Нотаріально посвідчений договір укладений між батьками про сплату аліментів на дитину.(ст.189 СК України);
  4. 4.      Відрахування аліментів на дитину за ініціативою платника (ст. 187 СК України).

 

Звернутись до суду із відповідною позовною заявою про стягнення аліментів має право лише той з батьків, який проживає із дитиною. За правилами цивільного судочинства, платник аліментів не може подати сам на себе до суду.

Разом з тим, чинним законодавством передбачено процедуру відрахування аліментів за ініціативою платника, але така виплата здійснюється лише на підставі заяви поданої за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.

Якщо  у вас відсутній офіційний дохід, ви не можете застосувати дану норму.

Таким чином, існує два шляхи вирішення ситуації щодо сплати аліментів на дитину:

  1. 1.      Ініціювати подання позову від імені дружини.
  2. 2.      Укласти нотаріально посвідчений договір.

 

Слід зазначити, що задовольняючи  у позовному провадженні (у суді) вимогу про стягнення аліментів, суд встановлює або відсоток від доходу платника або у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів не може бути меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

 

 

Аліменти з працюючих працездатних осіб відраховуються виходячи з суми отриманого заробітку, з непрацюючих працездатних громадян, які знаходяться на обліку в центрі зайнятості – виходячи з суми отриманої допомоги по безробіттю, з пенсіонерів – із суми пенсії, із працюючих пенсіонерів – із загальної суми пенсії і заробітної плати, з інвалідів – із суми пенсії по інвалідності, з працюючих інвалідів – із суми пенсії по інвалідності і заробітної плати, з приватних підприємців – із суми фактичного доходу, з осіб, які навчаються і отримують стипендію – із суми отриманої стипендії.

Важливо знати, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня заявлення відповідного позову, а не з дня винесення рішення по справі.

Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, то дитині призначається державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Для цього необхідно з рішенням суду звернутися до місцевого Управління праці та соціального захисту населення.

Дуже часто трапляються випадки коли особа не працює, або працює, але неофіційно, коли частину заробітної плати боржник отримує в «конверті» і неофіційні доходи не можна підтвердити документально. Стаття 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає дану ситуацію та зазначає, що у разі неможливості стягнення аліментів із заробітної плати чи інших доходів боржника протягом трьох місяців підряд, якщо боржник не працює і не одержує доходів, стягнення може бути звернено на майно боржника. Як свідчить практика, у боржників в яких виникає заборгованість з виплати аліментів, майно, на яке можливо звернути стягнення в рахунок погашення боргу, відсутнє. В таких випадках, за наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з поданням про притягнення боржника до кримінальної відповідальності на підставі ст. 164 Кримінального кодексу України  - злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

В разі, якщо батьки дійшли домовленості укласти нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів, ви маєте сплатити 1% відсоток на користь держави (офіційний платіж) від суми щомісячних аліментів за період з дати укладення до досягнення дитиною 18-річного віку за формолую: сума щомісячних аліментів помножується на кількість місяців до досягнення дитиною 18 років та розділити на 100% + сплачуються послуги нотаріуса.

Укладаючи такий договір, ви самостійно встановлюєте його умови відносно розміру виплати, порядку, вимоги, щодо підтвердження отримувачем грошових коштів у формі розписки та інше. Якщо вами буде пропущена виплата, особа, яка є отримувачем аліментів, має право стягнути таку суму на підставі виконавчого напису нотаріуса.

 

 

 

 


Автор
фото
Юрист (Одеса) Виконано завдань: 0 Відгуків: 2

Loading...
В даному розділі статей більше немає