Всі публікації

Як вплине рішення ВАСУ на діяльність адвокатів.

Автор: Берун Роман  •  15 April 2013


Вищий адмінстративний суд України 06.03.2013 року виніс постанову № п/800/141/13. Дане постанова може в подальшому бути скасована оскільки ВАСУ слухав дану справу як суд першої інстанції, однак, як це вже зазначалось у ЗМІ, дана постанова може наробити багато неприємностей.

Я вважаю, що дане рішення може суттєво вплинути на діяльність адвокатів. В загальному рішення стосується  того що Відповідач (Власенко) будучи депутатом виконував функції захисника у кримінальному процесі, тобто несумісність посад.

Однак давайте звернемо увагу на  правову позицію, щодо діяльності адвоката. В основу своїх аргументів Відповідач поклав ті обставини, що адвокатською діяльністю з 2008 року не займається, а тому порушень щодо несумісності депутатського мандата не допускав. Зазначений факт підтверджують тим, що відповідач у органах податкової служби як підприємець не зареєстрований, робоче місце адвоката у нього відсутнє, договори про надання правової допомоги ним не укладалися. Вважають, що Комітетом Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України, спікером парламенту порушено вимоги законодавства при розгляді питання дострокового припинення повноважень відповідача як народного депутата.

ДАлі в рішенні мова йде про наступне : Судом встановлено, що 28 жовтня 2012 року ОСОБА_16 обрано народним депутатом України VII скликання. 12 грудня 2012 року він склав присягу народного депутата України та  письмовою заявою дав згоду на здійснення повноважень народного депутата на постійній основі відповідно до статті 78 Конституції України, статті 1 Закону  № 2790-ХІІ.При цьому, підписав попередження про встановлені законами України обмеження, заборони та вимоги, пов'язані з виконанням повноважень народного депутата України, зобов'язався дотримуватись їх. Згідно витягу із розпорядження Голови Верховної Ради України від 13 грудня 2012 року №1548 він зарахований з 12 грудня 2012 року на роботу до Верховної Ради України VII скликання для здійснення депутатських повноважень на постійній основі.Відповідно до Єдиного реєстру адвокатів України станом на 19 лютого 2013 року з дня зарахування до парламенту на постійній основі ОСОБА_16 не зупинив та не припинив право на зайняття адвокатською діяльністю.Згідно повідомлення органів досудового розслідування та наданих ними письмових доказів, відповідач протягом року брав участь у якості захисника в досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру судових розслідувань за №420120000000000006 від 21 листопада 2012 року. З постанови слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 13 лютого 2013 року випливає, що ОСОБА_16 06 лютого, 07 лютого, та 13 лютого 2013 року був учасником сторони захисту в судовому засіданні. Приймав участь він і в допиті ряду свідків під час досудового розслідування у судовому засіданні в порядку статті 225 КПК України. Даний факт не заперечується сторонами та підтверджується відомостями Генеральної прокуратури України від 06 березня 2012 року №17/2-34556-12.

    Отже, судом встановлено, що ОСОБА_16, будучи народним депутатом, виконував функції захисника у кримінальному провадженні.Визначення адвокатської діяльності наведено у пункті 2 частини першої статті 1 Закону №5076-VI, відповідно до якого адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.Під захистом, згідно пункту 5 частини першої цієї статті, розуміється вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні захисту прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

19 листопада 2012 року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України (далі -КПК України), у статті 45 якого зазначено, що захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію).Захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесено до Єдиного реєстру адвокатів України або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів України містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю.

Крім того, згідно до пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні  положення" Кримінального процесуального кодексу України особи, які на день набрання чинності цим Кодексом беруть участь у кримінальному провадженні в якості захисників і не мають статусу адвоката, продовжують здійснювати повноваження захисника в такому кримінальному провадженні під час досудового розслідування, а також судового провадження у судах першої, апеляційної, касаційної інстанції та Верховному Суді України.  

Системний аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що положення цього пункту поширюються лише на захисників, якими є особи, що не мають статусу адвоката. Що ж стосується інших захисників, то ними можуть бути лише адвокати.

З урахуванням зазначених норм, які перебувають у логічному зв'язку між собою можливість здійснення функцій захисника безпосередньо пов'язана із статусом адвоката.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що народний депутат              ОСОБА_16, виконуючи функції захисника у кримінальному провадженні, не зупинивши та не припинивши право на адвокатську діяльність,  займався адвокатською діяльністю.

Отже проаналізувавши дане рішення приходимо до висновку, що наявність у адвоката офісу, укладення договору про надання правової допомоги, який тепер прямо предбачений законом "Проадвокатуру та адвокатську діяльність" тепер не є обовязковим як і всі інші атрибути адвокатської діяльності. Якщо я коли небуть склав іспит та отримав свідоцтво на право зайнятят адвокатською діяльністю я апріорі є адвокатом і всі законом регламентовані регалії мені не потрібні.

От і сиди думай тепер як весту ту ж саму адвокатську діяльність, з однієї сторони тобі необхідно, офіс, договара, рахунки податки а з іншого , нічого. 

ДАне рішення ще багато створить неприємностей для нашої професії, які ж вони ці неприємності будуть побачимо згодом.


Автор
фото
Адвокат (Рівне) Виконано завдань: 3 Відгуків: 7
Кацалап Андрей
Поняття адвокат в законі визначено наступним чином - "адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність". Тобто дійсно, самого отримання свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю мало, треба ще цим правом і користуватися.
Але що стосується конкретної справи - то Власенко, наскільки я зрозумів, брав участь у процесі саме на підставі свого адвокатського свідоцтва, тобто фактично - здійснював адвокатську діяльність..
16 April 2013 в 10:59 1
Берун Роман
В загальному так і є. Однак чи це не стане поштовхом для спекуляцій з боку державних органів щодо самої професійної діяльності всіх адвокатів а не конкретного самого фігуранта справи.
16 April 2013 в 21:13
Боровик Юрий
Рекомендую юридическо-бухгалтерскую газету «Все о бухгалтерском учете»! Подписаться на неё на ІІ кв. 2015 г. и 2016 г. можно на почте (подписные инд. 33594 и 35200) или позвонив по номеру (044) 4541280
24 June 2015 в 17:30

Loading...
В даному розділі статей більше немає