Всі публікації

Мобілізація і утримання трьох і більше дітей віком до 18 років

Автор: Грибенюк Юлия  •  22 January 2015


Пропоную розглянути в рамках теми Мобілізація правову підставу отримання відстрочки, передбачену ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" : "якщо Ви чоловік і на Вашому утриманні перебуває троє і більше дітей віком до 18 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання). І звичайно, що для цього необхідно. Які документи, а також які правові підстави для утримання у Вас можуть бути.

 Ця правову підставу можна розділити на декілька характеристик, які обов’язково мають бути:

1)Мінімум 3 дітей на Вашому утриманні.

3)Вони мають бути до 18 років.

Що ж таке утримання? Давайте розглянемо це правове поняття у площині нашого законодавства.

І за усталеною практикою почнемо з Основного закону нашої держави Конституції.

Відповідно до статті 51 Конститції України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.  Нам також знадобиться норма (ст. 52) про те, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Життя іде, деякі сім’ї зберігають свій шлюб, деякі припиняють його шляхом розірвання. Що ж відбувається з «утриманням» дітей, батьки яких розлучились. Да, нічого не відбувається, воно нікуди не зникає.

Це ж підтверджує і Сімейний кодекс, згідно якого ( ч.2 ст. 141) розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

Батьки можуть виконувати свої обов’язки по-різному.

Зокрема, згідно ст. 181 Сімейного кодексу України способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

Також способом виконання може бути і передбачений ст. 109 Сімейного кодекса України, відповідно до якої договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Таким чином, Ви можете виконувати свої обов’язки по відношенню до дитини добровільно: просто давати кошти його матері або укласти договір і нотаріально його завірити.

Є випадки, коли батьки розлучаються і за рішенням суду присуджуються кошти на утримання дитини (аліменти) у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Враховуючи вищевикладене, на мій погляд у випадку припинення шлюбу доказами утримання дитини є:

1.Договір про добровільну оплату аліментів, нотаріально посвідчений.

У випадку, якщо Ви просто віддаєте свої кошти екс-дружині, то я б рекомендувала все ж таки оформити нотаріально-посвідчений договір та оформити заяву-свідчення екс-дружини, про те, що Ви з моменту розлучення сплачуєте аліменти та утримуєте дитину добровільно. Така заяву-свідчення можна нотаріально посвідчити (в даному випадку нотаріус посвідчує підпис Вашої екс-дружини, а не завіряє достовірність даних, які викладені в такій заяві.

2.      Рішення суду про оплату аліментів і докази їх оплати.

 Тепер щодо спільного проживання, відсутність факту спільного проживання не є доказом відсутності утримання. Якщо всі Ваші діти проживають разом з Вами – це добре, якщо ж ні – то доказами утримання є документи про які я говорила вище.

 Таким чином, якщо Ви маєте загалом трьох дітей від двох шлюбів або може від трьох і хочете довести, що у Вас на утриманні знаходиться три дитини до 18 років.

 Вам необхідно зібрати наступний пакет документів:

 1) Свідоцтво про народження дітей.

2) Свідоцтва про шлюби.

3) Свідоцтва про розлучення (в залежності від кількості шлюбів).

4) Рішення суду про сплату аліментів.

5) Договір про добровільну сплату аліментів (в разі наявності) (нотаріально посвідчений).

6) Заява – свідчення дружини (нотаріально посвідчена).

7) Довідка про склад сім’ї.

8) Форма 3.

9) Посвідчення багатодітної родини, якщо родина має такий статус.

 Тепер, ще один момент, якщо у Вас троє дітей, проте один з них старше 18 років, однак продовжив навчання на стаціонарі у Вищому навчальному закладі.

В цьому випадку теж можна спробувати обґрунтувати правові підстави для отримання відстрочки від мобілізації в особливий період.

Так, відповідно до ст.199 Сімейного кодексу України:

1. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

2. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

 Тобто це є виключним випадком, коли право на утримання продовжується, проте як бути з тим, що стаття містить чіткі вікові обмеження дітей – до 18 років.

 Звичайно, навність дітей до 18 років є імпертивним в цій правовій підставі, проте останнім пунктом статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до якого інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

Чинним законодавством передбачено продовження право утримання до 23 років – передбачено, то чому цей випадок не може підпасти під поняття інші військовозобов’язані у передбачених законом випадках.

Якщо Ви хочете скористатись цим пунктом в контексті наявності трьох дітей, проте один з них чи два навчаються на стаціонарі у ВНЗ, Вам знадобляться додаткові документи, як то:

Довідка з ВУЗа, де навчається Ваша дитина про те, що вона там навчається на стаціонарі.

  Адвокат Ю. Грибенюк
Відео консультації щодо мобілізаці на моєму ютуб-каналі: https://www.youtube.com/channel/UC9R2tdAsE0Vbph5JHf9VYvA  


Автор
фото
Адвокат (Київ) Виконано завдань: 0 Відгуків: 42
Бакаєв Сергій
В военкомате мне сказали,чтотрое и больше детей должны быть от одной мамы,если от нескольких то не "проходит" правда ли это..так как в законе ничего по этому поводу не сказано
08 July 2015 в 11:30

Loading...
В даному розділі статей більше немає