Всі публікації

Як поводити себе у суді

Автор: Штангей Сергей  •  04 September 2013


За час своєї юридичної практики я звернув увагу, що більшість громадян не знають, як поводити себе у суді, коли, що і як говорити, тому ми розпочнемо з самого початку.

 

Перш за все одяг. Юридична професія досить консервативно ставиться до зовнішнього вигляду, тому бажано одягатися у діловому стилі, і зовсім недопустимо відвідувати суд у спортивному одязі, оскільки це відразу показує, вашу неповагу до суду.

Перед візитом до суду:

 • візьміть з собою документи, які посвідчують вашу особу, краще за все брати паспорт громадянина;
 • візьміть з собою ручку або олівець, та кілька аркушів паперу;
 • не забудьте документи, що стосуються розгляду справи, беріть як копії так і оригінали, оскільки суд може виявити бажання щодо їх огляду;
 • якщо ви бажаєте ознайомитись з матеріалами справи, то не забудьте взяти фотоапарат, щоб зробити копії документів, що знаходяться у справі.

Коли ви прийшли до суду, бажано повідомити помічника або секретаря судді, що розглядає вашу справу, про те, що ви з’явилися, оскільки не секрет, що засідання в наших судах майже ніколи не розпочинаються вчасно, і не в останню чергу тому, що суддя не знає, чи з’явилися сторони у справі, тому таке повідомлення може прискорити початок судового засідання та зменшить той час, який ви проведете  у коридорі суду.

Також рекомендую заздалегідь підготувати документи, що посвідчують вашу особу, а у випадку, якщо ви представник, то і документи, що підтверджують ваші повноваження, та не забувайте, що якщо ви представляєте інтереси на підставі довіреності, вам необхідно надати суду разом з оригіналом і копію, яку буде долучено до матеріалів справи.

Після того, як вас запросять до зали судових засідань рекомендую пересвідчитись у тому, що ви вимкнули свій мобільний телефон, оскільки зайве дратування судді, коли засідання переривається через телефонний дзвінок, не піде вам на користь.

Під час судового засідання треба пам’ятати декілька дуже простих речей, а саме:

 • Ви маєте встати при вході судді або колегії суддів до зали судового засідання та підводитися кожен раз, як до Вас звертається суддя, стоячи відповідати на запитання чи їх задавати.
 • Звертатися до судді словами «Ваша честь».
 • Ввічливо звертатися до учасників процесу.
 • Не перебивати суд та учасників процесу, якщо Ви хочете, щоб Вам надали слово — підніміть руку.
 • Ви не можете самовільно покинути залу судового засідання, якщо Вам потрібно вийти із зали судового засідання, то Ви маєте заявити клопотання щодо призначення перерви у судовому засіданні.
 • Ніколи не сперечайтеся із судом.
 • Передавати судді документи та інші матеріали, що стосуються справи через судового розпорядника чи секретаря судового засідання.
 • Відповідати на задані вам питання необхідно зрозуміло та голосно, щоб могли почути усі присутні у залі судового засідання.

Автор
фото
Адвокат (Київ) Виконано завдань: 39 Відгуків: 627
Клиент Клиент
То то мне и не понравилось, что ответ сильно короткий......и не о чём!
05 August 2017 в 18:35
Клиент Клиент
То то мне и не понравилось, что ответ сильно короткий......и не о чём!
05 August 2017 в 18:35
Сердюк Богдан
Клиент Клиент, у Вас клавіатура "запала"....?:-)
06 August 2017 в 10:27

Loading...
В даному розділі статей більше немає