Всі публікації

Стягнення аліментів батьками з повнолітніх дітей

Автор: Миханів Володимир  •  23 July 2013


У якому випадку у дітей виникає обов’язок утримувати своїх непрацездатних батьків?

Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Отже:

  • обов’язок сплати аліментів на утримання батьків може бути покладено лише на повнолітніх дітей;
  • потреба матеріальної допомоги полягає в тому, що батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку із відсутністю пенсій чи їх низького розміру, а також у зв’язку із відсутністю у них інших джерел існування;
  • непрацездатними визнаються особи, які досягли пенсійного віку (чоловіки - 60 років, жінки - 55 років) та інваліди I, II та III груп (стаття 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Позовна заява подається до місцевого районного суду за місцем зареєстрованого проживання Відповідача або Позивача.

Позовна заява може бути пред’явлено до однієї дитини, до кількох дітей чи до всіх дітей.

У випадку пред’явлення позову до одного з дітей, суд за власною ініціативою має право притягнути до участі у справі інших дітей, незалежно від того пред’явлено до них позов чи ні.

За якими критеріями суд обчислює аліменти на батьків та визначає їх розмір?

Розмір аліментів визначається в судовому порядку в залежності від матеріального та сімейного становища батьків та дітей. При цьому судом враховуються інші обставини: непрацездатність батьків та їх потреба у матеріальній допомозі, матеріальне становище дітей, догляд дітей за батьками тощо. Також до уваги беруться отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність в батьків майна, що може приносити дохід тощо та інші джерела фінансування.

В кожному конкретному випадку суд враховує всі види заробітку чи доходу як дітей так і батьків. В залежності від цих обставин і визначається розмір аліментів.

Чи передбачені, і у яких випадках, додаткові витрати на утримання батьків?

Аліменти, що сплачують діти на утримання своїх батьків, повинні забезпечувати достатній життєвий рівень та необхідні умови для існування. Проте в сучасних умовах тяжка хвороба, інвалідність або немічність батьків потребують значних додаткових витрат, які не покриваються сумами сплачуваних дітьми аліментів. Тому з метою уникнення випадків матеріальної незахищеності батьків, стаття 203 Сімейного кодексу України встановлює обов’язок дітей брати участь у додаткових витратах на батьків. Окрім того, у виняткових випадках, якщо мати, батько є тяжко хворими, інвалідами, а дитина має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням та доглядом за ними.»)

Чи існують випадки, за яких діти можуть бути звільнені судом від обов’язку сплачувати аліменти на утримання батьків?

Так, відповідно до ст. 204 Сімейного кодексу України, дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків. 


Автор
фото
Юрист (Київ) Виконано завдань: 0 Відгуків: 1

Loading...
В даному розділі статей більше немає