Всі публікації

ЗА КЕРУВАННЯ У НЕТВЕРЕЗОМУ СТАНІ – КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Автор: Легких Виктор  •  11 December 2018


22 листопада 2018 року Верховна Рада прийняла законопроект 7279-д, яким передбачена кримінальна відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

Які зміни чекають на водіїв, які дозволяють собі алкоголь за кермом?

Через три місяці після опублікування Закону в Кримінальний кодекс вводиться стаття 2861 Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Якщо водій вперше вчиняє такі дії, то передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 17 000 до 34 000 грн) з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років.

За повторне порушення перебачений штраф до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від 2 до 3 років.

Стаття 130 КУпАП буде виглядати так: «Керування суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції».

Таким чином адміністративна відповідальність за керування у нетверезому стані передбачена лише для осіб, які керують суднами (човни, катери і т. і.). Для водіїв, які керують автомобілем у нетверезому стані чекає кримінальна відповідальність.

Як це буде в дії

Водіння у нетверезому вигляді буде кваліфікуватися як кримінальний проступок, розслідувати який буде дізнавач - службова особа підрозділу дізнання органу Національної поліції, якого призначає керівник органу дізнання – начальник підрозділу дізнання органу Національної поліції.

Фактично дізнання та судовий розгляд справ щодо керування ТЗ у нетверезому стані буде проводитися в рамках Кримінального процесуального кодексу, тому водія потрібна буде допомога адвоката.

Змінами передбачено, що до внесення відомостей до Єдиного Реєстру Досудових Розслідувань ЄРДР (раніше – постанова про відкриття кримінальної справи) дізнавач має право:

-         відбирати пояснення;

-         проводити медичне освідування;

-         отримувати висновок спеціаліста і знімати показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;

-         вилучати знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

Фактично до внесення відомостей до ЄРДР дізнавачем буде проводитися збір доказової бази та вилучатися посвідчення водія. В даному випадку можна порадити водіям, яких будуть підозрювати у керуванні авто у нетверезому стані, одразу звертатися до адвоката, щоб убезпечити себе від зловживань з боку поліції.  

Затримання особи

Дізнавач має право затримати правопорушника без ухвали слідчого судді, якщо така особа перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння та може завдати шкоди собі або оточуючим на строк до 24 годин.

На строк до 72 годин особа може бути затримана, якщо вона:

- відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір;

- намагається залишити місце вчинення кримінального проступку;

- під час безпосереднього переслідування після вчинення кримінального проступку не виконує законних вимог уповноваженої службової особи;

Затримані особі роз’яснюються його права на адвоката та право на повідомлення рідних та близьких про затримання.    

Повідомлення про підозру

Письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального проступку складається дізнавачем за погодженням із прокурором у випадках та порядку, передбачених КПК.

Одночасно із врученням повідомлення про підозру особа інформується про результати медичного освідування та висновку спеціаліста.

У разі незгоди з результатами медичного освідування або висновку спеціаліста особа протягом 48 годин має право звернутися до дізнавача або прокурора з клопотанням про проведення експертизи. Щоб використати таке право, особі краще звернутися до адвоката, який підготує відповідні документи.    

У такому разі дізнавач або прокурор має право звернутися до експерта для проведення експертизи із дотриманням правил, передбачених КПК.

Строки проведення дізнання

Строк дізнання не повинен перевищувати 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку КПК.

Строк може бути подовжений до 20 діб з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках:

-         коли підозрюваний не визнає вину;

-         необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій;

-         вчинення кримінального проступку неповнолітнім;

Строк може бути подовжений до 1 місяця з дня повідомлення особі про підозру в учиненні кримінального проступку у разі заявлення особою клопотання про проведення експертизи.

Запобіжні заходи

Під час досудового розслідування кримінальних проступків застосовується такі запобіжні заходи, як особисте зобов’язання та особиста порука.

Якщо запобіжний захід не застосовується, то підозрюваному роз’яснюється його обов’язок з’явитися за першим викликом до дізнавача, прокурора або суду.

Закінчення досудового дізнання

Дізнавач зобов’язаний не пізніше 72 годин з моменту затримання особи подати прокурору всі зібрані матеріали дізнання разом із повідомленням про підозру, про що письмово повідомляє підозрюваного, його адвоката, законного представника, потерпілого.

У разі прийняття прокурором рішення про звернення до суду з обвинувальним актом, прокурор зобов’язаний забезпечити надання особі, яка вчинила кримінальний проступок, або її адвокату копій матеріалів дізнання шляхом їх вручення.

Судовий розгляд

Після отримання обвинувального акта суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи - у порядку, передбаченому частиною четвертою ст. 298-2 КПК, невідкладно призначає судовий розгляд.

Суд розглядає обвинувальний акт без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.

Наслідки

Незадовільний стан безпеки дорожнього руху в Україні вимагав від законодавця посилити відповідальність за керування автомобілем у нетверезому стані. Необхідно розуміти, що незважаючи на те, що новим законом передбачене покарання у вигляді підвищення штрафу, але мова вже іде про кримінальну відповідальність та відповідні правові наслідки.


Автор
фото
Адвокат (Київ) Виконано завдань: 0 Відгуків: 3

Loading...
В даному розділі статей більше немає