Полный пакет документов
для ведения кадровой документации предприятия в соответствии с КЗоТ Украины 2018
Вартість: 299 грнВсі публікації

Праця молоді та їх гарантії, під час проведення перевірки Державною службою України з питань праці

Автор: Осикин Владимир  •  05 November 2018


Праця молоді

Молодь, а саме особи до 18 років, прагнуть стати хоча б мінімально незалежними від батьків й мати власні кошти. Для цього вони влаштовуються на роботу, зазвичай фізично важку для їхнього віку. Проте деякі роботодавці цим користуються й замість того, аби дати дитині виконувати завдання, які їй під силу, відправляють молодь на різну брудну, шкідливу роботу й платять за неї мізерні гроші, повністю порушуючи основні статті КЗпП. Проте з 2018 року інспекція з питань праці вирішила серйозно зайнятися цим питанням й контролювати виконання всіх законодавчих актів підприємствами України, особливо тих, які стосуються праці молоді.

Особливості прийняття на роботу та робочого процесу молоді

Відповідно до ст.188 КЗпП приймати на роботу можна осіб, старше 16 років. Якщо є письмова згода батьків, то від 15 років включно. Якщо ж навіть 14-річна дитина дуже хоче офіційно працевлаштуватися, їй потрібно відмовляти. Інакше це буде вважатися експлуатацією праці дитини, що суворо карається законом. Варто пам’ятати, що кількість таких неповнолітніх працівників має обліковуватись (наказ про затвердження обліку працівників, які не досягли 18 років).

Дітям до 18 років, як і вагітним жінкам, заборонено застосовувати свої вміння та можливості на фізично важкій роботі, на роботах зі шкідливими чи небезпечними для життя умовами. Не допускається робота, яка пов’язана з переміщенням важких речей, що, на жаль, українці часто порушують, наймаючи літом на роботу молодих хлопців на посаду вантажників.  Як підтвердження виконання цього закону в установі має бути розроблений і підписаний наказ про затвердження переліку робіт на яких забороняється застосування праці осіб, котрим не виповнилося 18 років.

Інші особливості робочого процесі молоді:

·         медичні огляди (наказ про затвердження порядку проходження медичного огляду, ст.191 КЗпП);

·         розроблені та зазначені норми виробітку для молодих робітників (наказ про затвердження норм виробітку для молодих робітників, ст.193 КЗпП);

·         оплата праці при скороченій тривалості щоденної роботи (наказ про затвердження оплата праці при скороченій тривалості щоденної роботи, ст.194 КЗпП);

·         тривалість робочого часу (наказ про затвердження норм тривалості робочого часу);

·         надання молоді першого робочого місця (Наказ про порядок надання молоді першого робочого місця).


Особливості надання відпусток та звільнення молоді

Відповідно до ст.195 КЗпП, відпустки працівникам віком до 18 років надаються за їх проханням, навіть якщо ще не минуло 6 місяців від початку робочої діяльності. Про це має йтися у наказі про порядок надання відпусток працівникам віком до 18 років.

Проте буває, коли дитині потрібно звільнитися з робочого місця. Про умови та особливості звільнення обов’язково має бути зазначено у відповідному документі – наказі про порядок обмеження звільнення працівників молодше 18 років та розірвання трудового договору з неповнолітнім на вимогу його батьків або інших осіб. Він складається на основі ст.198 та 199 КЗпП.


Автор
фото
Адвокат (Київ) Виконано завдань: 7 Відгуків: 3

Loading...
В даному розділі статей більше немає