Полный пакет документов
для ведения кадровой документации предприятия в соответствии с КЗоТ Украины 2018
Вартість: 299 грнВсі публікації

Матеріальна відповідальність працивників та відсутності зловживать зі сторони підприємства під час перевірки Держпраці

Автор: Осикин Владимир  •  05 November 2018


Матеріальна відповідальність працівників

На підприємствах працівники несуть матеріальну відповідальність за заподіяну шкоду підприємству, неналежне виконання обов’язків чи порушення трудового договору. Такий вид покарання не повинен застосовуватись безпричинно чи у ситуаціях, які не визначені у законодавстві. В іншому порядку на підприємство накладають штрафні санкції, так як застосовувати штрафи чи дії, які не зазначені у КЗпП чи інших законодавчих актах, в українських компаніях заборонено.

Які є види матеріальної відповідальності?

Загальні умови, при яких настає матеріальна відповідальність, визначені у статті 130 КЗпП. Додатково затверджуються в компанії у вигляді наказу про встановлення умов матеріальної відповідальності працівників.

Поширене поняття на підприємствах України – матеріальна відповідальність у межах з/п. Тобто при ненавмисному заподіянні шкоди установі, робітник несе фінансову відповідальність, яка обмежується його середньомісячною зарплатнею. Це визначено у ст.132 КЗпП та має бути затверджено у формі наказу про встановлення відповідальності у межах середнього місячного заробітку.

Інші види матеріальної відповідальності та супроводжуючі їх однойменні накази:

1.       Обмежена. Є 2 основні випадки, при яких працівники несуть відповідальність, але її розмір не може перевищувати рівня середньої місячної з/п робітника, який заподіяв шкоду (ст.133 КЗпП).

2.       Повна. Є аж 9 випадків (ст.134 КЗпП), при яких застосовується повна матеріальна відповідальність. Розмір виплати залежить від типу шкоди, яка заподіяна.

3.       Колективна або бригадна. Відповідно, винуватцями є група осіб, які працювати в одну зміну чи була виконавцями спільного проекту. Перелік робіт, при невдалому виконанні яких може застосовуватись цей вид матеріальної відповідальності, відповідно до доповнення 2 ст. 135 КЗпП, розробляється та затверджується профспілками України. Проте це не відміняє необхідності у створенні відповідного наказу.

Про те, яким чином, в який період повинна бути сплачена матеріальна відповідальність, зазначають у наказі про затвердження порядку покриття шкоди, заподіяної працівником.

При порушенні цих законів, інспекція з питань праці може накласти на підприємство штраф. Крім цього, можлива повторна перевірка об’єкту, щоб переконатися у виправленні попередніх помилок.Автор
фото
Адвокат (Київ) Виконано завдань: 7 Відгуків: 3

Loading...
В даному розділі статей більше немає