Є два шляхи узаконювання перепланування. Перший: власник, який вирішив перепланувати свою квартиру, спочатку повинен отримати дозвіл на перепланування від виконавчого комітету органів місцевого самоврядування, потім - дозвіл на будівельні роботи від інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ІДАБК) і врешті-решт ще одне рішення виконкому про його узаконення, тобтоприйняття квартири в експлуатацію вже після перепланування. Другий
шлях: через суд, який зазвичай застосовується у випадках, коли всі інші спроби не дали результатів, а квартира вже переобладнана.
На першому етапі для отримання дозволу на перепланування необхідно звернутися до виконкому з відповідною заявою та долучити до неї: копії паспорта, свідоцтва про право власності, завірених поповерхових планів, довідку з ЖЕКу про склад сім'ї та проект переобладнання або перепланування, погоджений з пожежною та санепідемстанціями. Письмову згоду співвласників або сусідів необхідно завірити нотаріально. Тут не обійтися і без проектної документації з пояснювальною запискою до неї та ескізного проекту, узгодженого з управлінням архітектури та містобудування. Вимагатимуть і письмову згоду на перепланування від балансоутримувача. Комісія, розглянувши надані документи, надасть висновок про можливість перепланування.
Для захисту себе від спритних сусідів і можливих з ними непорозумінь (наприклад, "у результаті вашого ремонту у нас
потекла стеля, обпала плитка" і т.ін.), які можуть вимагати від вас компенсації або ремонту власної оселі, бажано скласти акт про стан житла сусідів. Якщо є можливість, то варто застрахуватися від можливого збитку, нанесеного третім особам на час проведення робіт з перепланування.
На другому етапі, перед тим як розпочати ремонтні роботи, необхідно отримати ще один дозвіл уже на проведення робіт з перепланування. Для його отримання до ІДАБК подається вже наявний у вас дозвіл на перепланування разом з відповідно погодженим та затвердженим робочим проектом. Також потрібно буде надати: договір на виконання будівельних робіт з підприємством, організацією чи особою, що мають відповідну ліцензію, договір на здійснення
технічного нагляду за проведенням будівельних робіт. Не забудьте укласти договір на вивезення будівельного сміття та узгодити питання відключення/підключення мереж водопостачання та водовідведення, теплопостачання, газопостачання, тимчасового підключення електроінструмента, в т.ч. зварювальних приладів, на період робіт. І це ще не вичерпний перелік документів, які можуть знадобитися.
Після закінчення ремонтних робіт потрібно здати перепланованеприміщення в експлуатацію. До заяви додаються акт готовності квартири до експлуатації і акт на приховані роботи, висновок організації, що здійснювала технічний нагляд за проведенням робіт. Розглянувши всі надані документи, якщо вони відповідають всім вимогам, управління житлової політики, комунального господарства та благоустрою приймає рішення про прийняття квартири в експлуатацію. Це рішення і буде підставою для БТІ щодо внесення змін в технічний паспорт на квартиру та правовстановлюючі
документи.
Існують такі роботи, на які дозвіл не вимагається. Наприклад, перенесення дверей та вікон, демонтаж перегородки, комори, каміна, вітрини, стеклення балкона чи лоджії. Таких виключень може бути багато. У будь-якому разі не можна чіпати несучі стіни, змінювати призначення приміщення (наприклад, кухню на туалет), порушувати систему опалення, вентиляційних каналів.