Закордонний паспорт за 170,00 грн.


Закордонний паспорт за 170,00 грн.
Закордонний паспорт за 170,00 грн.

Перечитуючи різні новини в мережі Інтернет, натрапив на сттатю на сайті Українські національні новини (http://www.unn.com.ua/uk/news/1196665-zakordonniy-pasport-mozhlivo-otrimati-za-170-grn-derzhpidpriyemnitstvo). Прочитавши статтю про вартість паспорта, мене зацікавила дана ситуація і я вирішив детальніше розібратися. Ось що з цього вийшло.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзду в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок регулюється виключно Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України"  № 3857-ХІІ від 21.01.1994 р. (з наступними змінами та доповненнями) (далі - ЗУ №  3857-ХІІ).

Згідно ч. 1 п. 1 ст. 4  ЗУ №  3857-ХІІ встановлено, що громадянам України, які постійно проживають в Україні і  досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

На виконання ст. 7 ЗУ  №  3857-ХІІ, Постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 р. затведжено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Постанова КМУ № 231  від 31.03.1995 р.).

Пунктом 2  Постанови КМУ № 231  від 31.03.1995 р. передбачено, що оформлення і видача паспорта/проїзного документа громадянам України, які постійно проживають в Україні здійснюється територіальними органами та підрозділами ДМС; 

Відповідно до п. 10  Постанови КМУ № 231  від 31.03.1995 р. встановлено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подаються наступні документи:

  1. заява-анкета встановленого зразка;
  2.  паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);
  3. копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;
  4. дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
  5. квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Строк розгляду заяви, відповідно до п. 6  Постанови КМУ № 231  від 31.03.1995 р., становить не більш як трьох місяців з дня подання документів (дострокове - до 10 робочих днів - оформлення паспорта/проїзного документа здійснюється за заявами громадян), а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, - протягом трьох робочих днів.

Згідно із п.6 ст.2 Декрету КМУ №7-93 від 21.01.1993р. «Про державне мито», державне мито справляється за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон.

Відповідно до пп. «б» п. 6 ст. 3 Декрету ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 НМДГ = 17,00 грн.).

Підсумовуючи вищенаведене, при зверненні до ДМС для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон  мають подаватися документи, що чітко передбачені Постановою КМУ № 231  від 31.03.1995 р. і плата за паспорт має становити 170,00 грн.

Однак, на практиці органи ДМС ще додатково вимагають із громадян кошти, при цьому посилаючись на Постанову КМУ № 1098 від 26.10.2011 якою затверджено "Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг".

При здійсненні юридичного аналізу зазначеної постанови доходимо висновку, що послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах (далі - замовники) (п. 2 Постанови КМУ № 1098 від 26.10.2011).

Крім того, слід зазначити, що в 2013 році Дніпропетровським окружним адміністративним судом задоволено апеляційну скаргу громадянина України до Служби громадянства і реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України у Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно даної постанови суду, державний орган зобов'язано видати закордонний паспорт лише на підставі переліку документів, що встановлено Постановою КМУ № 231  від 31.03.1995 р.

Також, 14.03.2013 Прокуратурою міста Хмельницького надіслано листа громадянину на його звернення щодо неправомірних дій ДМС. Із даного листа вбачається, що прокуратурою винесено подання до Хмельницького міського відділу ДМС у Хмельницькій облсті про усунення порушень вимог закону.


Бондарчук Вадим Володимирович
Лист прокуратури м. Хмельницького я взяв із сайта http://vk.com/za170
24 марта 2013 в 15:30 1
Восколуп Руслан
актуальна стаття, з урахуванням рівня цінової політики держ. органів в цій галузі
23 мая 2013 в 14:30 1

Другие статьи
Действительны ли документы, выданные на оккупированной территории (АР Крым, Донецкая и Луганская обл.)?
  Действительны ли документы, выданные на оккупированной территории (АР Крым, Донецкая и Луганская обл.)? Російська воєнна операція з лютого 2014 року на Кримському півострові завершилась його триваючою окупацією з подальшою анексією, а на Сході України — встановленням...
Что делать водителю, который попал в аварию. Инструкция по ДТП
В этой статье, я дам краткое, пошаговое руководство, на случай ДТП, используя его, вы сможете сразу же после ДТП осуществить ряд действий, которые в будущем станет залогом победы в Вашем суде по ДТП.  Как себя вести в случае аварии (ДТП)    Шаг 1. Фиксируйте все, что происходит...
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення (на прикладі: 162-1 КпАП)
  Згідно зі ст. 245 Кодексу про адміністративне правопорушення (далі по тексту - КУаАП) завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з Законом, забезпечення...