Все публикации

Спадкування за законом

Автор: Пискун Леся  •  17 декабря 2013


  Спадкування за законом здійснюється почергово. За відсутності заповіту, визанання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття всіма спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги. Зокрема, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той й з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однієї сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня спорідненості включно.

   У п'яту чергу право на спадкування за законом також одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.  Утриманцями слід вважати неповнолітню або непрацездатну особу (жінку, чоловіка при досягнені відповідно 55 і 60 років, інвалідів І, ІІ і ІІІ груп), яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як 5 років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

  До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім'ї тощо.

  Правила ст. 1264 ЦК не застосовуються дітей, влаштовані у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу. 

  До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і проживала спільно зі спадкодавцем, але перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав на спадкування за законом у першу чергу на підставі ст. 1261 ЦК.

  Якщо постійне проживання осби зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформлені спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з відповідною заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

  У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

  подання заяви про прийняття спадщини особами, вказаних у ч.ч. 3, 4 1269 ЦК, слід вважати їхнім правом, здійснення якого не суперечать нормі ч.4. ст. 1268 ЦК.

  Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою, про визнання додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ст. 1272 ЦК.

 З повагою, 


Автор
фото
Адвокат (Киев) Выполнено заданий: 0 Отзывов: 27

Loading...
В данном разделе статей больше нет