Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі", "Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України".
На виконання вимог Закону Кабінет Міністрів України затвердив Типову форма договору оренди землі своєю постановою від 3 березня 2004 р. № 220.
Як передбачено у ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, «право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності".
Таким чином, передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі письмового договору оренди.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме:
право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
Тобто право корстування земельною ділянкою виникає у користувача після укладення письмового договору орнеди та державної реєстрації свого права оренди, в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 189 ЦК України, "Продукцією, плодами та доходами є все те, що виробляється, добувається, одержується з речі або приноситься річчю. Продукція, плоди та доходи належать власникові речі, якщо інше не встановлено договором або законом".
З огляду на вказане вище:
1. Договір оренди треба укласти у письмовій формі, можливо використати типову форму договору, затверджену Кабінетом Міністрів, і це безкоштовно.
2. Збір за реєстрацію права оренди землі на підставі договору повинна платити особа, що орендує земельну ділянку (орендар), якщо інше не встановлене домовленістю між Сторонами.
3. За відсутністю письмового договору оренди, продукція, плоди та доходи одержані від земельної ділянки належать Вам.