Задайте свой вопрос юристам со всей Украины
Получите одновременно до 30 мнений от специалистов права
Украина

Должен ли гражданин Украины при обращении к нему полицейского на автовокзале сообщать ему свой...

12.04.2018 10:13
Должен ли гражданин Украины при обращении к нему полицейского на автовокзале сообщать ему свой адрес проживания, и/или номер, imei телефона?

Ответы юристов


0
фото
ответил 12.04.2018 11:06

Доброго дня!

Якщо поліцейський звертається до Вас – він має на те вмотивовані причини. У більшості випадків, це саме так і відбувається. Не нервуйте, зберігайте спокій і поставтесь до цього з розумінням. Правоохоронці мають погану репутацію і низький рівень довіри громадян, проте саме вони захищають Вас і Ваше майно від незаконних посягань. Щоб бути обізнаним у своїх правах і обов’язках правоохоронця, радимо наполягати на дотриманні простих речей, які зазначені у подальшому алгоритмі. Поліція завжди вважає свою роботу ефективною та такою, що відповідає чинному законодавству, – не давайте їй про це забути, закликайте полісменів до сумлінного виконання обов’язків.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про Національну поліцію», поліцейський зобов’язаний на Вашу вимогу пред’явити службове посвідчення. Також, відповідно до Наказу №326 МВС України від 28.04.2016, яким затверджено Правила етичної поведінки він повинен проявляти ввічливість та дотримуватися високої культури спілкування. Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

Завжди потрібно починати розмову саме із такої вимоги, по можливості занотувавши у зручний для Вас спосіб дані із посвідчення (по можливості без використання фото-, відео- засобів фіксації – це може спричинити конфлікт). Після цього можна продовжувати розмову. Важливий саме такий порядок дій, бо після можливого конфлікту шанси витребувати посвідчення вкрай низькі.

Дізнайтесь причину звернення: як правило, йдеться про перевірку документів, опитування, (не плутати з допитом) або поверхневу перевірку чи огляд особистих речей. Пам'ятайте, що такі вимоги мають бути законними і їхньою причиною не може бути проста примха поліцейського. Причиною перевірки документів може стати Ваш зовнішній вигляд, що нагадує особу, яка щойно скоїла злочин, а огляд речей - їх підозрілість та неординарність. Не хвилюйтесь, це звичайна процедура і ніхто ні в чому Вас не звинувачує.

Всі ці заходи мають назву превентивних. Важливо знати, що опитування це не допит, порядок здійснення якого регулюється кримінальним процесом. Опитування має на меті отримання певної інформації, але в будь-якому випадку, надання цієї інформації є добровільним (ч. 2 ст. 33 ЗУ "Про національну поліцію).

Ви можете відмовитись від спілкування з поліцейським та не зобов'язані повідомляти місце Вашої роботи, навчання, чим займаєтесь у вільний час...Якщо причина видається Вам обґрунтованою і вимога цілком очевидною - покажіть документ, що посвідчує Вашу особу (паспорт, водійське посвідчення, студентський квиток тощо) або погодьтесь на те, щоб Вас поверхнево оглянули, чи надайте Ваші речі до такого огляду. За відсутності документів поліцейські можуть попрохати назвати Ваші прізвище, ім’я, по-батькові та дату народження. Якщо мова йде про огляд особи або її речей (не поверхневий), то він вимагає додаткових гарантій від свавілля поліцейських. Такий огляд може бути приведений тільки зі складанням протоколу огляду та в присутності двох понятих (свідків). Зазвичай таких людей знайти не так просто, але якщо у Вас є побоювання, що Вам щось підкинуть або завдадуть шкоди, краще дотриматися процедури. Пам’ятайте – просто так вилучити Ваші речі поліцейські не можуть (в тому числі і мобільний телефон), бо вони є Вашою приватною власністю. У будь-якому випадку вилучення, обов’язково складається протокол про вилучення або тимчасове вилучення речей.

Працівник поліції зобов’язаний утримуватися від необґрунтованих перевірок документів, що посвідчують особу або інших документів – працівник поліції має право вимагати від Вас пред’явлення такого документу тільки у випадку, коли він обґрунтовано підозрює Вас у скоєнні правопорушення. Будь-які вимоги типу «планова перевірка документів» і т.д. не є підставою для перевірки (ст. 32 ЗУ «Про Національну поліцію»).

Правові підстави перевірки документів особи наступні:

1) особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;

2) існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити (!) правопорушення (на жаль, Законодавець в цьому пункті надає занадто широкі повноваження для застосування саме такої підстави на власний розсуд. Виходячи з цього пункту, правозахисники вважають, що будь-яка особа, при будь-яких обставин, може бути піддана такому превентивному заходу як перевірка документів);

3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;

5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

Майте на увазі, відсутність у Вас документів може стати формальним приводом для застосування правоохоронцями адміністративного затримання для встановлення Вашої особи (ст. 260 КУпАП). Однак, законодавство не встановлює чіткого переліку документів для даного випадку: можна здійснити телефонний дзвінок (наприклад, родичам, які підтвердять прізвище та ім’я), також за допомогою друга, що покаже свої документи тощо.

З повагою, Шилін Олександр (093)967-07-63 помічник юриста компанії HOLGROUP!


Доступные специалисты в области административного права

Царев Роман
PREMIUM
Off-line Царев Роман
юрист
Харьков
Телефон Телефон
Алиев Гусейн
PREMIUM
Off-line Алиев Гусейн

Телефон Телефон
Осикин  Владимир
PREMIUM
Off-line Осикин Владимир
1000 грн
Консультация
адвокат
Киев
Телефон Телефон Чат Telegram Чат WhatsApp Чат WhatsApp

Купить готовую ООО
Все районы Киева
С НДС, Быстрое переоформление, Низкая цена

Подробнее
Регистрация ООО (ТОВ)
Стоимость 1850 грн

Заказать
Реклама
Юридические услуги
Юридические услуги

Правовая помощь адвоката
Правовая помощь адвоката

x
Задайте вопрос юристам прямо сейчас

- Первый ответ через 15 минут
- Более 5 000 юристов на сайте
- Более 150 000 консультаций