Индивидуальная консультация
Платная консультация гораздо быстрее и эффективнее
Бесплатная онлайн консультация
Задайте Ваш вопрос и получайте ответы юристов
 
Украина

Банк требует кредит за умершего родителя

12.11.2014 13:40
Банк требует оплачивать кредит за умершего родителя
г. КонстантиновкаВозможно Вам будут полезны следующие видеоконсультации

Долги по кредитам Украины. Что делать? - Сергей Панасюк.
Долги по кредитам Украины. Что делать? - Сергей Панасюк.
В этом ролике мы затронем вопросы долга перед банком и как не отдавать (сохранить) свое имущество. Если у Вас есть...
Панасюк Сергей (юрист)
г. Киев
заберет ли банк деньги с депозита за кредит и может ли банк забрать автомобиль и как этого избежать
заберет ли банк деньги с депозита за кредит и может ли банк забрать автомобиль и как этого избежать
В этом ролике мы продолжаем отвечать на Ваши вопросы в контексте бесплатной онлайн консультации. Проблемы с банками...
Панасюк Сергей (юрист)
г. Киев
Как выиграть суд у банка. Это реально? - Сергей Панасюк
Как выиграть суд у банка. Это реально? - Сергей Панасюк
В этом ролике мы затронем вопросы – как можно выиграть суд у банка по кредиту Необходимо понимать, что Вы...
Панасюк Сергей (юрист)
г. Киев
Что делать, если у вас просрочка по кредиту?
Что делать, если у вас просрочка по кредиту?
В случае, если у вас кредит с открытыми просрочками по платежам и банк подает на вас в суд - обязательно напишите...
Панасюк Сергей (юрист)
г. Киев
Война с коллекторами, как не дать себя в обиду
Война с коллекторами, как не дать себя в обиду
Самым страшным словом, для многих должников, является – коллектор.  Факторинг в Украине явление довольно...
Панасюк Сергей (юрист)
г. Киев

Ответы юристов

0
фото
Off-line Литвиненко Олександр
юридическая компания
Киев (также Одеса, Харьків, Львів, Днепр, Україна)
ответил 12.11.2014 15:56

Все права и обязательства переходят наследнику


0
фото
Off-line Закалюжна Інна
адвокат
Житомир
ответил 12.11.2014 15:03

Відповідно до ст. 1218, 1281 Цивільного кодексу України, зобов'язання з погашення кредиту переходять до спадкоємців у повному обсязі у разі прийняття ними спадщини. 

Оформляється переведення боргу спадкоємцям досить довго. У день смерті позичальника відбувається так зване відкриття спадщини і протягом шести місяців спадкоємці можуть подавати заяви на вступ у права спадкування. Після закінчення цього терміну вони вступають в права спадкування, і тільки після цього у них виникає зобов'язання платити за боргами предка. 

Цікаво, що деякі банкіри часто радять спадкоємцям платити за кредитом з перших днів після смерті позичальника, нібито щоб не було прострочення і штрафів. Але така рада прямо суперечить чинному законодавству! (ст. 1270 Цивільного кодексу. - Ред.). «Спадкоємці не зобов'язані погашати заборгованість позичальника з перших днів після його смерті, а тільки з моменту вступу в права спадкування, тобто через шість місяців», - говорить начальник управління правового забезпечення поточної банківської діяльності «Альфа-Банку» (Україна) Юрій Грачов. 

Якщо спадкоємці приймають спадщину і погоджуються платити, банк пропонує їм переоформити кредитні угоди. У більшості випадків для цього оформлюється додаткова угода до діючого кредитного договору про переведення боргу на спадкоємця. Далі погашення кредиту відбувається за графіком, затвердженим банком і новими боржниками. 

Якщо ж спадкоємці не хочуть гасити кредит і відмовляються визнати свій борг за кредитом, банк після вступу спадкоємцями у свої права вдається до стандартних процедур по роботі з несумлінними позичальниками. Ясна річ, що мова йде про звернення банку до виконавчої служби або суд і про подальший продаж майна боржників. 

Якщо успадкований кредит був забезпечений заставою, то банк у першу чергу зверне стягнення на предмет застави. Якщо ж застави не було (споживчий кредит, кредитна картка) або наявного забезпечення недостатньо для повного розрахунку за кредитом, банк буде через суд домагатися продажу будь-якого іншого майна спадкоємців. 

«Відповідно до ст. 24 Закону «Про заставу», у випадках, коли суми, вирученої від продажу предмета забезпечення за кредитом, недостатньо для повного задоволення вимог кредитора, банк має право отримати цю суму за рахунок продажу іншого майна боржника», - розповів директор департаменту правового забезпечення кредитних операцій «Правекс-банку» Костянтин Примак. 

При цьому незговірливим спадкоємцям доведеться додатково витратитися. «Крім кредиту і всіх передбачених кредитним договором платежів, спадкоємцям необхідно буде оплатити також всі витрати, які можуть виникнути в процесі примусового стягнення заборгованості, наприклад, витрати на судовий розгляд, відкриття провадження Державною виконавчою службою і так далі», - говорить начальник прес-центру «Дельта Банку» Олена Яіцька. 

Так що банкіри і юристи радять все ж таки платити (після закінчення шести місяців з смерті позичальника), хоча натякають, що можливі й інші варіанти. 

Якщо не до вподоби сама ідея розраховуватися з чужими боргами, можна і відмовитися від успадкованого погашення кредиту. Така можливість теж передбачена законодавством. Правда, на жаль, від самого лише кредиту відмовитися не вийде, треба буде відмовлятися від ВСІЄЇ спадщини (ст. 1273 Цивільного кодексу). 

Іншими словами, якщо у спадок дісталося кілька квартир і кредит на покупку ще однієї, то потрібно буде відмовитися від усієї нерухомості, а не тільки від однієї непотрібної іпотеки. «Позичальник може відмовитися від прийняття спадщини незалежно від того, чи він є спадкоємцем за законом або за заповітом. Ця відмова має бути безумовною і беззастережною», - підтверджує заступник начальника юридичного управління «Родовід-банку» Євген Нагребельний. 

Для оформлення відмови потрібно звернутися в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини і написати відповідну заяву. До речі, ця відмова не остаточна. Якщо раптом спадкоємець дізнається, що дядько, від якого дістався прострочений кредит на електрочайник, був підпільним мільйонером і заповів йому цілий статок, то до закінчення шести місяців, відведених на вступ у спадок, він може відмовитися, пардон за каламбур, від відмови і написати заяву на вступ у права спадкування. 

Якщо ж кредит - це єдине, що дісталося від родича, краще просто відмовитися від прийняття спадщини (звичайно, якщо немає бажання виплачувати, наприклад, іпотеку чи автокредит, а потім отримати у власність квартиру або машину). 

Не платити за кредитом спадкоємцю можна буде і в тому випадку, якщо банк не пред'явить свої вимоги щодо погашення боргу. На вимогу законодавства, так само, як і спадкоємець, кредитор зобов'язаний заявити про себе протягом перших шести місяців після смерті позичальника. 

Але якщо дивом вдалося приховати від банку смерть боржника, непомітно вступити в права спадкування і на півроку «залягти на дно», то про кредит можна забути. Банк втратить право стягнути борг, якщо не доведе в суді, що про смерть позичальника йому було невідомо з об'єктивних причин. 

Одним з найбільш туманних питань у спадкуванні боргів є - чи може банк нараховувати відсотки, штрафи і пеню за кредитом померлого позичальника? Туманний він тому, що більшість банкірів все ж таки вважають, що нараховувати чи не нараховувати відсотки - це прерогатива банку, і це питання регулюється кредитним договором. Іншими словами, зі смертю боржника нарахування відсотків, а потім і штрафів, не припиняється (і перетворюється на досить руйнівну для спадкоємців геометричну прогресію). 

Незалежні юристи дотримуються іншої думки. «Банк за кредитним договором, дійсно, має право після смерті позичальника продовжувати нараховувати відсотки, а також штраф та пеню, якщо на то є підстави. Але справа в тому, що протягом шести місяців, поки він буде нараховувати ці платежі, спадкоємці не можуть розпоряджатися майном спадкодавця і не несуть відповідальності за його зобов'язаннями. Думаю, є привід судитися з банком», - вважає адвокат Михайло Крулько. 

Згодні з колегою і юристи компанії «Шмаров і партнери»: «Спадкоємці несуть зобов'язання погасити нараховані відсотки та штрафи лише в тому випадку, якщо вони були присуджені позичальникові (спадкодавцеві) за життя. Інші нараховані зобов'язання фактично не пов'язані з особистістю позичальника і навряд чи можуть присуджуватися для сплати спадкоємцям». 

Враховуючи, що історія героя статті Олексія завершилася рішенням Верховного суду на його користь, ці думки варто взяти на замітку. 

Що робити з кредитом, «що дістався у спадок»? 

Якщо є бажання прийняти таку спадщину, потрібно:
 

1. Отримати свідоцтво про смерть позичальника. 

2. Повідомити банк про смерть позичальника. Надіслати банку копію свідоцтва про смерть. 

3. Написати в нотаріальній конторі заяву про прийняття спадщини. 

4. Через шість місяців після смерті позичальника вступити в права спадщини. 

5. Врегулювати відносини з банком - прийняти борг і оформити новий графік погашення кредиту. 

6. За підсумками року, в якому прийнято спадщину, оформити податкову декларацію та сплатити податок зі спадщини. 

Якщо немає бажання прийняти таку спадщину, потрібно: 

1. Написати в нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про відмову від спадщини. 

2. У разі претензій банку повідомити про свою відмову і порадити звернутися за підтвердженням цього факту в нотаріальну контору. 

Кредити в нашій країні успадковуються. Однак завжди можна відмовитися від спадщини чи прийняти його, але при цьому не платити відсотки, штрафи і пеню по кредиту протягом перших шести місяців після смерті позичальника. Але щоб добитись цього полтрібно мати справу з юристом та судом.


0
фото
Off-line Александр Викторович
адвокат
Харьков
ответил 12.11.2014 14:30

Банк может требовать с Вас только после оформления Вами наследства. И размер треюований не может превышать стоимости наследуемого имущества.


0
фото
Off-line Беликов Олег Александрович
юридическая компания
Харьков
ответил 12.11.2014 13:42
Если Вы после смерти родителя принимали наследство, то вместе с ним приняли и обязательства, поэтому выплачивать кредит прийдется. Если наследство Вы не оформляли, то требования банка к Вам безосновательны.

Nebulonis.com
закрыть

Узнать стоимость услуги юриста

Поделись этим вопросом с друзьями:

Мы рекомендуем
Опытный юрист, адвокат для Вас
https://www.freelawyer.ua/user/123317
www.freelawyer.ua
Адвокат Осикін Володимир
http://www.freelawyer.ua/osikinlawyer
www.freelawyer.ua
Помощь в международном праве.
https://www.freelawyer.ua/user/106236
www.freelawyer.ua
Юридическое профи...
https://www.freelawyer.ua/user/128676
www.freelawyer.ua
Адвокат Забальський Юрій
https://www.freelawyer.ua/user/129542
www.freelawyer.ua
Адвокат. Юридическая помощь.
https://www.freelawyer.ua/user/71449
www.freelawyer.ua
Юрист
https://www.freelawyer.ua/user/123273
www.freelawyer.ua
Сопровождение кредитных споров
http://uk.kiev.ua/ua/
uk.kiev.ua


Категории вопросов

 

Телефон для связи

+38 (067) 2097711
 


Wayforpay Visa MC Privat24
2011 - 2017    Freelawyer.ua - Все права защищены
Для быстрого входа или регистрации используйте соцсети

Я юрист
Я клиент
Да, Я принимаю условия Пользовательского соглашения
Я хочу получать уведомления сайта
Уже зарегистрированы?