Индивидуальная консультация
Платная консультация гораздо быстрее и эффективнее
Бесплатная онлайн консультация
Задайте Ваш вопрос и получайте ответы юристов
 
Украина

Звільнення у звязку з скороченням

21.08.2013 21:27

Як поступити у такій ситуації: в бюджетній організації жінка пішла в декретний відпуск. На її місце, на час декрету, тичасово взяли іншу жінку. Посада скорочується. Перша жінка має вийти на роботу, а друга жінка має піти в декрет.

Ответы юристов

0
фото
Off-line Олейник Ирина
адвокат
Луцк
ответил 21.08.2013 22:47
ответ исправлен 21.08.2013 23:07

Підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця наведені у ст. 40 КЗпП України. Так, у п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України передбачено, що трудовий договір може бути розірвано у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Однак згідно з ч. 4 с. 40 КЗпП України не допускається звільнення працівника за ініціативою роботодавця, навіть внаслідок скорочень, у період його тимчасової непрацездатності, окрім випадку, коли він не з’являється на роботу протягом більш як чотирьох місяців внаслідок тимчасової непрацездатності, за винятком перебування у відпустці по вагітності і пологах (п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП України). Отже, коли жінка перебуває у відпустці по вагітності і пологах, звільнити її за ініціативою роботодавця, у тому числі скоротивши її посаду, не мають права.

У наведених вище нормах йдеться про відпустку по вагітності і пологах, яка триває за загальним правилом 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після них (ч. 1 ст. 179 КЗпП України).

Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – якщо дитина потребує домашнього догляду, і жінці надана відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку за ч. 6 ст. 179 КЗпП України) з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Це означає, що у будь-якому випадку, коли жінка має дитину до трьох (шести) років, її звільнення за ініціативою роботодавця, в тому числі і внаслідок скорочення посади, заборонено, крім випадків повної ліквідації підприємства. Навіть у разі повної ліквідації звільнену жінку повинні працевлаштувати.

Аналогічна позиція викладена і у листі Мінсоцполітики України N 40/06-187-12 від 13.03.2012 р. Згідно з ч. 4 ст. 2 Закону України "Про відпустки" (N 504/96-ВР від 15.11.1996 р.) право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади). У зв’язку з цим у згаданому листі зазначено, що "на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, яка надається відповідно до норм статті 18 Закону України "Про відпустки", за працівником зберігається місце роботи (посада). Отже, зазначена посада не підлягає виведенню зі штатного розпису". Таке широке формулювання ("за працівником зберігається місце роботи") означає, що заборонено скорочення посади не тільки матері, а також батька дитини, баби, діда чи іншого родича, які перебувають у декретній відпустці замість матері згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про відпустки".

За порушення зазначених норм керівник підприємства, а також особа, на яку покладений обов’язок контролю за дотриманням трудового законодавства на підприємстві відповідно до посадової інструкції або трудового договору (наприклад, кадровик чи бухгалтер) можуть бути притягнені залежно від обставин справи до адміністративної або навіть кримінальної відповідальності. Відповідно до ст. 41 КпАП порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 НМДГ. Кримінальна відповідальність у випадку скорочення посади особи, яка перебуває у декретній відпустці, може наставати за ст. 172 КК, відповідно до якої умисне грубе порушення законодавства про працю карається штрафом до 50 НМДГ або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправними роботами на строк до 2 років, а якщо воно вчинене щодо вагітної жінки чи матері, яка має дитину віком до 14 років, - штрафом від 50 до 100 НМДГ або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців.

Отже, відповідаючи на Ваше питання, порядок дій може бути наступним:

1) жінка, яка тимчасово прийнята на посаду (2) в декрет іде з відповідной й про скрочення такої посади навіть не думайте;

2) після закінчення декретної відпустки основного працівника (1) на один день відповідна виходить на роботу та пише заяву про переведення на іншу посаду, з якої вже іде у відпустку по догляду;

3) датою звільнення для працівниці 2 буде перший день після закінчення декретної відпустки в звязку із виходом основного працівника (п.2.)

4) після звільнення 2 працівниці (1 день після декретної відпустки) наказом пл підприємству Ви маєте право скоротити посаду.

За необхідності більш детального пояснення - звертайтеся.


0
фото
Off-line Иваненко Мария
юрист
Киев (также вся Украина)
ответил 21.08.2013 22:05

Шикарная ситуация:). Вы работодатель или одна из претенденток на попадание под сокращение?Nebulonis.com
закрыть

Узнать стоимость услуги юриста

Поделись этим вопросом с друзьями:

Мы рекомендуем
Сопровождение кредитных споров
http://uk.kiev.ua/ua/
uk.kiev.ua
Опытный юрист, адвокат для Вас
https://www.freelawyer.ua/user/123317
www.freelawyer.ua
Адвокат Забальський Юрій
https://www.freelawyer.ua/user/129542
www.freelawyer.ua
Адвокат Осикін Володимир
http://www.freelawyer.ua/osikinlawyer
www.freelawyer.ua
Помощь в международном праве.
https://www.freelawyer.ua/user/106236
www.freelawyer.ua
Юридическое профи...
https://www.freelawyer.ua/user/128676
www.freelawyer.ua
Юрист
https://www.freelawyer.ua/user/123273
www.freelawyer.ua
Адвокат. Юридическая помощь.
https://www.freelawyer.ua/user/71449
www.freelawyer.ua


Категории вопросов

 

Телефон для связи

+38 (067) 2097711
 


Wayforpay Visa MC Privat24
2011 - 2017    Freelawyer.ua - Все права защищены
Для быстрого входа или регистрации используйте соцсети

Я юрист
Я клиент
Да, Я принимаю условия Пользовательского соглашения
Я хочу получать уведомления сайта
Уже зарегистрированы?