Платные услуги юристов
Заполните форму, и наш юрист-оператор свяжется с Вами


или позвоните нам: +38 067 209-77-11
Бесплатная онлайн консультация
Задайте Ваш вопрос и получайте ответы юристов


 
Украина

Нужно ли платить, после окончания ВУЗа? То есть, если не отрабатывать три года!

23.10.2013 18:27

Здравствуйте! У меня такая проблема, я закончила высшее учебное заведение, училась на бюджете, четыре года я отучилась на бакалавра, а потом перепоступила на пятый курс, закончила, получила специалист! Мне сказали что мне нужно отработать 3 года на государство, если нет мне нужно платить за все 5 лет! Скажите так ли это, мне нужно платить вообще, или мне нужно платить за 5 лет, или мне нужно платить за один год? Помогите пожалуйста!




Ответы юристов

0
фото
Off-line Кундиус Илья
адвокат
Харьков
ответил 23.10.2013 21:04

Предлагаю ознакомиться с письмом Министерства

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 21.06.2011 р. N 1/9-481

Керівникам вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної форми власності, які підпорядковані МОНмолодьспорту

Роз'яснення щодо порядку працевлаштування випускників

На сьогодні ситуація, пов'язана з працевлаштуванням, набула суспільного характеру і викликала невдоволення серед випускників та громадськості. Призвели до цього планові перевірки вищих навчальних закладів Державною фінансовою інспекцією, в результаті яких нараховуються мільйонні штрафи за неефективне використання бюджетних коштів, оскільки не забезпечується стовідсоткове працевлаштування випускників, які навчались за бюджетні кошти, та їх відпрацювання протягом трьох років.

У зв'язку з цим протягом року Міністерством освіти і науки, молоді та спорту розсилаються роз'яснювальні листи керівникам вищих навчальних закладів всіх регіонів України, відповіді народним депутатам та пояснення у Генпрокуратуру.

Міністерство висловлює позицію, що ґрунтується на правових засадах і гарантіях, встановлених Конституцією України та законами України, та керується у своїй діяльності принципом верховенства права.

У статті 53 Конституції України зазначено, що держава забезпечує доступність та безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан.

Конвенція Міжнародної організації праці N 29 "Про примусову чи обов'язкову працю", що набула чинності для України 10 серпня 1956 року, зобов'язує держави не допускати примусової праці. Згідно зі статтею 1 Міжнародної Конвенції "Про скасування примусової праці" N 105, що ратифікована Законом України від 05.10.2000 N 2021-III, держава зобов'язується скасувати обов'язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми як методу мобілізації і використання робочої сили для потреб економічного розвитку.

Водночас відповідно до частини 2 статті 52 Закону України "Про освіту" випускники вищих навчальних закладів, які здобули освіту за кошти державного або місцевого бюджетів, направляються на роботу і зобов'язані відпрацювати за направленням і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України N 992 від 22.08.96 року затверджено Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням.

Пункт 14 зазначеного Порядку встановлює, що у разі неприбуття молодого фахівця за направленням або відмови без поважної причини приступити до роботи за призначенням, звільнення його з ініціативи адміністрації за порушення трудової дисципліни, звільнення за власним бажанням протягом трьох років випускник зобов'язаний відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати.

Відповідно до Закону України "Про вищу освіту" основним завданням, що стоїть перед вищими навчальними закладами, є здійснення освітньої діяльності, яка забезпечує підготовку фахівців відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів. Цей закон не містить умов про обов'язковість трирічного відпрацювання та відшкодування у встановленому порядку до державного бюджету вартості навчання. Не зазначено у законі і той факт, що вищий навчальний заклад зобов'язаний гарантувати випускникові його працевлаштування, у обов'язки вищого навчального закладу входить сприяння працевлаштуванню своїх випускників.

Таким чином, стаття 52 Закону України "Про освіту" та Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.96 року N 992, за своїм змістом суперечать Конституції України, Міжнародній Конвенції "Про скасування примусової праці" та статті 56 Закону України "Про вищу освіту".

Рішенням Конституційного Суду України від 04.03.2004 року у справі про доступність та безоплатність освіти визначено, що безоплатність вищої освіти у державних і комунальних навчальних закладах необхідно розуміти як можливість здобуття освіти у цих закладах без оплати, тобто без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги.

Безоплатність вищої освіти означає, що громадянин має право здобути її відповідно до стандартів вищої освіти без внесення плати в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі в межах обсягу підготовки фахівців для загальносуспільних потреб (державне замовлення).

Обов'язковість відпрацювання або відшкодування вартості навчання випускником вищого навчального закладу призводить до порушення конституційного права громадян на працю, що вільно обирається громадянином або на яку він вільно погоджується (частина перша статті 43 Конституції України) та права на безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (стаття 53 Конституції України).

Через відсутність механізму, який би зобов'язав випускника вищого навчального закладу, підготовка якого здійснювалась за державним замовленням, відшкодувати до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі понесені витрати за договором, будь-які матеріальні претензії до нього є неправомірними. Ця теза підтверджується і інформаційним листом Міністерства юстиції щодо надання роз'яснення з питань працевлаштування випускників ВНЗ, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, від 19.10.2010 N 12566-0-4-10-21.

У зв'язку з цим вважаємо неможливим знаходження правових механізмів відшкодування випускниками вартості навчання.

Водночас, враховуючи сучасні умови розвитку економіки країни, у тому числі значне зменшення державного сектору (від 0 відс. до 30 відс., залежно від галузі економіки), керівництво вищих навчальних закладів, за умови відсутності запитів від державних підприємств, установ та організацій, може сприяти працевлаштуванню випускників на підприємства, установи та організації інших форм власності, оскільки вони теж є платниками податків і вносять внесок у розвиток економіки країни.

Перший заступник Міністра                                                                                        Є. М. Суліма



0
фото
Off-line Кундиус Илья
адвокат
Харьков
ответил 23.10.2013 21:02

Если у Вас был договор с ВУЗом, тогда должны отработать, если такого договора Вы не заключали, то не должны.


0
фото
Off-line Сидоренко Николай
адвокат
Чернигов
ответил 23.10.2013 19:28
ответ исправлен 23.10.2013 19:29

Вы должны были подписать контракт с вузом о учебе на бюджетном месте. По условиям контракта - вуз обязан был Вас направить на работу после окончания Вуза. Если Вас отправили по направлению на работу, то Вы обязаны трудоустроиться в указанное направлением место и отработать 3 года. В противном случае если Вам не дали первое рабочее место, Вы трудоустраиваетесь самостоятельно и не должны ни чего платить государству за учебу. Если начнуться проблему и ВУЗ обратился с иском о взыскании с Вас суммы за учебу, звоните  я Вам помогу решить этот вопрос. 0993368152


0
фото
Off-line Волобуева Татьяна Викторовна
юрист
Запорожье
ответил 23.10.2013 19:02

Если Вам от ВУЗа дали направление на работу, - обязаны отработать 3 года. Если не выполните это условие, тогда с Вас могут взыскать оплату за весь курс обучения (5 лет). И это при условии, что на первом курсе Вы подписывали угоду (контракт) с ВУЗом. Для более детального ответа недостаточно информации в вопросе.


0
фото
PRO
Off-line Максимик Михайло Петрович
юридическая компания
Запорожье
ответил 23.10.2013 18:31

Вам дали направлення на роботу на  конкретне підприємство чи в організацію?



Ваш Сімейний юрист - М.Максимик . www.advokat1964.zp.ua Тел.067-686-20-72
Показать контактную информацию

Консультации, которые могут быть Вам интересны

Распределение после окончания ВУЗа
Уважаемые юристы! Мой сын в этом году оканчивает медицинскую академию, учится на бюджетной форме...

Куда платить ЕСВ после ликвидации миндоходов?
Подскажите, сейчас уже ликвидировано миндоходов и сборов? Если да, то куда платить ЕСВ в размере...

Налог надо ли платить за сдачу жилья в краткосрочную аренду?
Здравствуйте. Я сдаю свою квартиру в аренду без договора за небольшую сумму, а сам я проживаю в...

Нужно ли платить налог?
Уважаемые юристы!Вопрос такой,право собственности на квартиру по завещанию было в 2008 году,но гос....

Нужно ли открывать ЧП?
Нужно ли открывать ЧП для преподавательской деятельности? Законно ли заниматься...

Наверх
закрыть

Поделись этим вопросом с друзьями:
Ваші проблеми - мої турботи!
http://www.freelawyer.ua/user/10551
www.freelawyer.ua
Юрист в Луганске
http://www.freelawyer.ua/user/15879
www.freelawyer.ua
Ваша правовая защита!
http://jurinform.com.ua/
jurinform.com.ua
Знання, яке робить вільним!
http://www.freelawyer.ua/user/16206
www.freelawyer.ua
Неразрешимых проблем нет
http://www.freelawyer.ua/user/744
www.freelawyer.ua
Помощь юриста в Донецке!
http://www.freelawyer.ua/user/5891
www.freelawyer.ua

Бесплатная консультация
Категории вопросов



Статистика сервиса
Заказчики: 19540
Юристы: 2553
Заказы: 433
Вопросов пользователей: 24858
Ответов юристов: 97400




2011 - 2014    Freelawyer.ua - Все права защищены
Все поля обязательны для заполнения
Я юрист
Я заказчик
Я мужчина
Я женщина
Введите сумму чисел 12+15
Да, Я принимаю условия Пользовательского соглашения
Получать уведомления о заказах и вопросах на email